تبلیغات
باشگاه ورزشی پارسایان - تاریخچه ژوزف پیلاتس
 
باشگاه ورزشی پارسایان
باورزش سلامتی ،زیبائی و تناسب اندام خود راتضمین نمائید
دوشنبه 1393/06/31 :: نویسنده : باشگاه پارسایان

بازدید: 1508

مختصری از زندگینامه   
ژوزف هوبرتوس پیلاتس  (1967-188۳)

Joseph hubertus pilates


((((بقیه مطالب در ادامه مطلب))))

تاریخچه ژوزف پیلاتس

مختصری از زندگینامه   
ژوزف هوبرتوس پیلاتس  (1967-188۳)

Joseph hubertus pilates


ژوزف پیلاتس در نهم دسامبر ۱۸۸۳ در شهر کوچکی در آلمان به دنیا آمد. او دوران كودكی سختی داشت و از بیماری‌هایی مانند راشیتیسم، آسم و تب‌های روماتیسمی رنج می‌برد. پدر و مادر ژوزف بر زندگی ‌حرفه‌ایی این کودکِ رنجور تأثیر بسیار زیادی داشتند. شاید علاقه به ورزش را پدر در او ایجاد کرده بود و تفکر و تعمق درباره فیزیولوژی را از مادر یاد گرفته بود. پدر، ژیمناست حرفه‌ای با جایزه‌های بین‌المللی و مادر او متخصص مغز و اعصاب بودند.پیلاتس،پیلاتس ایرانیان،بهاره عطری،انجمن پیلاتس
ژوزف بسیار در حركت‌های ورزشی شرق و غرب مطالعه كرده بود و آن‌چنان دقیق عضلات خود را پرورش داده بود که در ۱4 سالگی از تصویر بدن او برای نمایش آناتومی استفاده می‌شد. پزشكی که اوراق قدیمی در مورد آناتومی بدن را به ژوزف داده است، باعث تشویق بیشتر او در شناخت عضلات بدن شده است. او در این مورد گفته است: «تمام اعضای بدن را از روی آن كتاب یاد گرفتم، هر اندامی را كه می‌شناختم، حركت می‌دادم. در زمان كودكی ساعت‌ها در جنگل پیاده‌روی می‌كردم و حركات حیوانات را نگاه می‌كردم. چطور حیوانات اندام خود را به‌كار می‌برند و حركت می‌كنند». به این ترتیب دوران نوجوانی، هنگامی كه هنوز آلمان را ترک نکرده بود، به فعالیت در رشته‌های ورزشی مانند بوكس، ژیمناستیک، اسكی و شیرجه سپری شد.
سپس در سال 1912 برای یادگیری بیشتر به انگلستان سفر كرد و به عنوان یك بازیگر در سیرك شروع به كار كرد و تا سال 1914 به این شغل ادامه داد.  در سال 1914 با شروع جنگ جهانی اول، به همراه دیگر تبعه‌های آلمانی دستگیر شدند و درلانکستر بازداشت شدند. در همین بازداشتگاه، او به هم قطارانش كشتی و دفاع شخصی آموزش می‌داد، با این هدف كه نیروی بدنی آن‌ها از زمان ورود به بازداشتگاه بیشتر شود. او روش ورزشی خود را كه بعدها «كنترولوژی» نامیده شد، در همین زمان طراحی كرد. در همان دوران او به بازداشتگاه دیگری منتقل شد و با زندانیان زیادی كه دچار بیماری‌های شایع زمان جنگ و دوران حبس بودند به عنوان پرستار كار می‌كرد. سپس او برای معالجات توان‌بخشی، شروع به ساخت وسایلی كرد. این تجهیزات از تخت‌ها و فنرهای قدیمی و ابزار خراب و كهنه بیمارستان ساخته شده بودند.
در سال ۱۹۱۹ بعد از پایان جنگ، ژوزف به آلمان بازگشت و در بخش دفاع شخصی ارتش هامبورگ برای پرورش نیروهای پلیس شروع به كار کرد، و علاوه بر این بطور خصوصی نیز روی افراد عادی تمرین می‌كرد. «پس از بازگشت به آلمان تمام دستگاه‌ها را اختراع كردم و تا سال 1925 و با افراد مبتلا به رماتیسم كار و تمرین می‌كردم.» او فكر کرد که از قدرت و نیروی زیاد بدنی استفاده كند. پس حركاتی با اجرای بسیار آهسته طراحی كرد تا بخش‌های بسیار عمیق عضلات در اجرای حرکت درگیر شوند و نتایج مثبتی از این تمرین‌ها به دست آمد. در سال 1925 از او دعوت شد تا ارتش جدید آلمان را تمرین و ورزش دهد، ولی به دلیل نارضایتی از سیستم سیاسی آلمان تصمیم به ترك كشور گرفت و با كمك چند تن از دوستانش توانست آلمان را به قصد آمریكا ترک کرد. در همین سفر با کلارا، همسر آینده‌اش آشنا شد.
 در سال 1926 پس از ورود به آمریكا و شهر نیویورك، او و کلارا در خیابان هشتم این شهر مركز ورزشی خود را پایه‌ریزی كردند. درست در محلی كه چندین مركز ورزشی و به خصوص باله وجود داشت. در همان جا بود كه ژوزف علم کنترولوژی را بخش اصلی تمرینات ورزشكارانش قرار داد. بسیاری از مربیان و سر مربیان، ورزشكاران آسیب دیده را جهت ترمیم اندام آسیب دیده نزد او می‌فرستادند؛ و برخی از مربیان نیز برای افزایش تعادل و قوای بدنی، شاگردان خود را به شركت در كلاس‌های ژوزف تشویق می‌كردند.
در ژانویه 1966 ساختمان آن‌ها آتش گرفت و ژوزف برای جلوگیری از خسارت به وسایل ورزشی به ساختمان برگشت و ناگهان كف ساختمانِ زیر پایش آتش گرفت و ریزش كرد، او برای مدت طولانی از میله‌ای آویزان مانده بود تا بالاخره ماموران آتش‌نشانی وی را نجات دادند. گفته می‌شود این واقعه تأثیر بسیاری بر مرگ او در سال 1967 داشته‌ است. او در 87 سالگی فوت كرد. همسرش كلارا نیز در مربی‌گری و صبوری کمتر از ژوزف نبود، او به اداره مركز ورزشی تا 10 سال بعد ادامه داد. او در سال 1977 درگذشت.


منبع:کتاب مجموعه تمرینات ورزشی پیلاتس
ترجمه و تدوین بهاره عطری  و مرتضی شفیعی بنیانگذاران ورزش پیلاتس در ایران

نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ


باورزش سلامتی ،زیبائی و تناسب اندام خود راتضمین نمائید
مدیر وبلاگ : باشگاه پارسایان
جستجو


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :